o Galante

Verejné obstarávanie je Achillova päta Galanty

Verejné obstarávanie je Achillova päta Galanty

Ešte stále neutíchol v Galante škandál s machináciami vo verejnom obstarávaní a už sa na svetlo dostala kauza s podozrivou faktúrou pre Inštitút poradenstva a obstarávania KLIENT, s.r.o. .

Faktúra firmy KLIENT

Faktúra firmy KLIENT

Na faktúru upozornil poslanec František Gaulieder na svojej FB stránke: “Tato faktúra ma viacero zaujímavých prvkov, ktoré uvádzam v poznámkach nižšie. Medzi najdôležitejšie patri najmä to, že “Poradca” fakturuje prace, ktoré vykonal v priebehu 76 hod. Nakoľko podla môjho názoru, podla zákona mohol začať “Poradca” s výkonom činnosti len po zverejnení zmluvy na webovom sídle mesta Galanta, t.j. až od 27.6.2015, na samotny vykon “poradenstva” pre mesto Galanta mal v mesiaci jun 2015 prakticky len 4 dni (96 hod), z čoho boli len dva pracovne dni. Vzhľadom na uvedenú faktúru je predpoklad, že “Poradca” pracoval aj v sobotu a v nedeľu tiež. A to denne 19 hodín. (4×19=76 hod.). Veľmi neobvykle pracovne nasadenie!? “

Rovnako poslanec upozornil na ďalšie zaujímavé fakty:”Na základe Zmluvy o poskytovaní odbornej pomoci a poradenstva v činnostiach verejného obstarávania a v ostatných súvisiacich činnostiach zo dňa 15.6.2015 Vám fakturujeme v zmysle čl.II.1. písmeno a) tejto zmluvy odmenu za mesiac jún 2015 v hodinovej sadzbe 25 EUR bez DPH a v celkovom rozsahu 76 hodín pri v nasledovnom vecnom rozsahu: Analýzy východísk, audity podkladov, konzultácie, spracovanie pripomienok a upravených podkladov týkajúcich sa oblastí a predmetov zákazky: Faktúra je vystavená nesprávne z dôvodu, že zmluva nie je účinná dňom podpisu ( 15.06.2015 ) ale deň po dni zverejnenia t.j. účinná od 27.06.2015. Poskytovateľ je oprávnený fakturovať od 27.06.2015 !!! “.

Veľmi podozrivé sú aj niektoré faktúrované činnosti, ako koncepcia verejného obstarávania, právne zabezpečenie verejného obstarávania, metodika prístupu vo verejnom obstarávaní. Prečo mesto potrebuje platiť za niečo, ako koncepcia verejného obstarávania? Položka metodiky prístupu vo verejnom obstarávaní, by si tiež zaslúžila vysvetliť.  Keď sa na to pozriem z pohľadu priemerného občana, uvedená faktúra a v podstate aj celá zmluva otvára množstvo otázok.

No nech už je to tak či onak, hlavným problémom je, že mesto dopláca na nútený odchod kvalifikovanej pracovníčky pre verejne obstarávanie. A keď to platí mesto, platíme to vlastne všetci. Natíska sa otázka, či by zodpovední boli rovnako benevolentní pri obsahu spomínanej faktúry a zmluvy, ak by to platili z “vlastného vrecka”. Určite spojí za pripomenutie, že uvedený fakt je v príkrom rozpore s predvolebným sľubom primátora, že zlepší hospodárenie mesta, mestských organizácií, aby fungovali pre občanov mesta efektívnejšie, transparentnejšie, lacnejšie. 

Rovnako je smutné, že slová primátora Galanty o dohodnutej pomoci s kompetentnými v meste Sereď a v meste Šaľa, znova ostali len v rovine sľubov. Ako už niekoľkokrát predtým…

 

 

2 komentáre

2 Comments

 1. Tester Testerovicovie

  13. júla 2015 at 13:42

  No ja neviem… za kazdu cenu robit z komara somara?
  Ja na tej fakture nevydim nijaky vecny problem. Ved to fakturuje s.r.o.
  Je uplne bezne, ze na jednom projekte pre firmu robi viacero ludi paralelne.

  Ak toto nevie ani takzvany topmanager (inak by ma zaujimalo, ci aj on presiel vyberovym konanim) p. Gaulieder, tak to mi je velmi divne.

  V skratke sa da povedat, ze za fakturuju cloveko hodiny. Ak na projekte robi 5 ludi, tak za jeden pracovny den moze kludne vyfakturovat 50 hodin prace.

  Volil som Gauliedera za primatora – velka chyba. Na buduce sa uz volieb asi ani nezucastnim, pokial tam nebude skutocny odbornik. Namysleny Paska si mysli, ze je big manager, lebo v nejakej neznamej sutazi vyhral. Aspon vidi, ze si pripisuje privelke zasluhy na fungovani svojich firiem, ked nezvlada zakladne funkcie manazmentu 😀

  (ak by niekoho zaujimalo, preco nevystupujem pod pravym menom, tak odpoved je lebo 🙂 )

 2. Radovan Slíž

  14. júla 2015 at 19:03

  Tá firma má dvoch zamestnancov a spomínané položky (prvé 3) nie sú ani zdaleka štandardné. Ak si mesto objednalo koncepciu a aj metodiku, tak na to je toho času málo. Druhá otázka je, načo mesto potrebuje niečo, čo už má a to už nevravím, že sú to pri určitých aktivitách môžu byť skoro synonymá.
  Najväčší problém ale vidím v tom, že mesto sa to ani nesnaží vysvetliť.:-(
  O kvalite primátora máme veľmi podobný názor.
  Mne anonymita diskutujúcich nevadí, ak nemlžia. V tom prípade je to obojstranná strata času. 🙂

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

o Galante

Občan mesta GALANTA

Viac na o Galante

Moja pravda na dnes 16. 7. 2016

Ondrej Pravda16. júla 2016

Moja pravda na dnes 24. 6. 2016

Ondrej Pravda24. júna 2016

Moja pravda na dnes 6. 6. 2016

Ondrej Pravda6. júna 2016

Moja pravda na dnes 2. 6. 2016

Ondrej Pravda2. júna 2016

Moja pravda na dnes 26.5.2016

Ondrej Pravda26. mája 2016

Galanta – Negalanta

Ondrej Pravda26. mája 2016

Moja pravda na dnes 24.4.2016

Ondrej Pravda24. apríla 2016

Quo Vadis – Technicke sluzby mesta Galanta?

Miroslav Šimek23. apríla 2016

Moja pravda na dnes 22.4.2016

Ondrej Pravda22. apríla 2016