o Galante

Svedomie…

Svedomie…
Jozef

Včerajšie teroristické útoky v Paríži v nás zanechali rôzne pocity. Život však musí fungovať ďalej aj keď nám to všetkým nie je jedno.

Žijem a pohybujem sa v Galante a v jej okolí. Vyrastal som v Galante a ako vždy tvrdím, som Galanťan a vždy ním zostanem bez ohľadu na to, či budem žiť v zahraničí alebo na inom mieste na Slovensku. Čiže tak ako som hrdý Slovák, som aj Galanťan. Áno, zámerne som nenapísal hrdý Galanťan. A prečo? Pretože situácia v Galante ma v súčasnosti neteší.

Neteší ma hlavne spôsob fungovania vedenia mesta. Za ostatné volebné obdobie Galanta nenapredovala, čo si budeme nahovárať. Obyvatelia Galanty chceli zmenu, snažili sa svojimi hlasmi niečo povedať. Pán Maťašovský však sklamal. V roku 2014 sa konali opäť voľby a Galanťania dali jasne najavo, že chcú aby Galanta nebola nazývaná štátom v štáte. Snaha bola a podarilo sa do vedenia mesta zvoliť si pána Pašku. Všetci, vrátane mňa, predpokladali, že jeho podnikanie a úspechy v podnikaní prenesie aj do fungovania mesta a konečne Galanta začne rásť a hlavne bude otvorená občanom a bude ich vedenie mesta počúvať. No s odstupom času všetci vieme, že to tak nie je.

Primátori resp. starostovia, predtým ako preberú svoje úrady, skladajú sľub. Dovolím si ho zo zákona citovať.:  “Sľubujem na svoju česť a svedomie, že budem riadne plniť svoje povinnosti, ochraňovať záujmy obce a Slovenskej republiky. Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony a ostatné všeobecne záväzné právne predpisy budem pri výkone svojej funkcie starostu uplatňovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.”

Už nadpis článku naznačuje, že sa zameriam na slovíčko SVEDOMIE. Význam slova je pre Galantu v súčasnosti viac ako len podstatný. Už sme sa presvedčili, že pán Paška v otázke svojich skúseností z podnikateľského prostredia a možnosti svoje schopnosti v tomto smere využiť pre Galantu a jej obyvateľov, zlyhal. Neobstojí tvrdenie, že nemohol urobiť nič, pretože mu to poslanci nedovolili. V podnikateľskom prostredí mal predsa potencionálne 5,5 mil. obyvateľov Slovenska, ktorí mu mohli jeho úspech v podnikaní prekaziť a predsa dokázal byť úspešný. Tých 19 poslancov je len smietka v prekážkach, ktoré na podnikateľskom poli musel prekonávať.  Z reakcií obyvateľstva, mojich známych, starých Galanťanov ako aj ich vnukov je jasné, že treba zmenu. Samozrejme sú aj pozitívne reakcie, ale tie sú zatienené tým, čo všetko sa za jeho pôsobenia udialo.

Pán primátor je dnes trestne stíhaný. Je to smutné a možno súd rozhodne, že nie je vinný. Ale to môže určiť iba súd na základe dôkazov. Verím, že to tak bude, ako tvrdí. Držím mu palce. Nikto, teda ani ja, neprajem nikomu nič zlé a verte mi, väzenie určite nepridá nikomu nič pozitívne. No nateraz je v očiach verejnosti prinajmenšom jeho povesť spochybnená.  Spôsobuje to potom pochybnosti o jeho úmysloch o jeho ochote napredovať a o snahe niečo zmeniť. Vrátim sa k nedávnemu prípadu starostu obce Marianka. Veľmi podobný prípad ako u pána Pašku. Nehovorím o obsahu, ale o tom, že je podozrivý zo spáchania trestného činu, pozor, hovoríme o podozreniach zo spáchania úmyselných trestných činov, a to je teda naozaj závažné. Budem citovať definícia svedomia z wikipedie :

,,Svedomie je všeobecné poznanie dobra a zla, ktoré spontánne a samozrejme predpokladáme v styku s ľuďmi; vnútorné vedenie, ktoré je základom morálneho usudzovania človeka o sebe samom a o iných ľuďoch; schopnosť poznať morálne hodnoty a požiadavky, ktoré z nich plynú; morálne vedomie, schopnosť rozoznávať dobro od zla, správne od nesprávneho, pokiaľ ide o vlastné konanie.“

Svedomie sa chápe ako podstatný príznak a atribút ľudskej osoby, prejavuje sa vnútorným pocitom záväznosti či povinnosti a je nezávislé od akéhokoľvek vonkajšieho donútenia. Zvonku a zo strany spoločnosti si vyžaduje rešpekt (sloboda svedomia). Je prvkom morálneho vedomia. Prostredníctvom tejto inštancie sa udržuje platnosť mravných hodnôt a noriem.”

Myslím, že je to dosť výstižné. Pán Jurika, starosta obce Marianka pochopil a vie čo znamená význam týchto viet. Už len podozrenie zo spáchania trestného činu v ňom naštartovalo svedomie a aj napriek tomu, že sa jeho obec za posledných 5 rokov jeho pôsobenia zveľadila, pochopil, že nechce pokaziť povesť obce a jej poctivých občanov a na svoj úrad abdikoval. Samozrejme, že ho čaká súd a bude musieť obhajovať svoju nevinu. No tým, že neostal v úrade, nezastaví rozvoj obce. Jeho konanie beriem ako konanie muža na pravom mieste a beriem ho ako konanie hodné hodnoty demokracie. Veď za tú sme v 89-tom bojovali.  V západných krajinách je takéto správanie politikov úplne normálne.

Vrátim sa však k osobe pána Pašku. Pán Paška je podozrivý zo spáchania úmyselných trestných činov, zároveň uplynulé obdobie jeho fungovania v úrade ukázalo, že za jeho vedenia pre Galantu nevzišlo zatiaľ nič také na čo by bol Galanťan hrdý. Navyše po jeho nástupe odišlo množstvo odborníkov z úradu, ktorí dnes svoje skúsenosti odovzdávajú iným. Drvivá väčšina poslancov mu už niekoľkokrát vyslovila nedôveru. V preklade to znamená, že Galanta sa nebude rozvíjať, pokiaľ bude on primátor. Je a bude pán Paška hrdým Galanťanom a ozve sa v ňom svedomie a otvorí dvere Galante a Galanťanom aby sa mohli rozvíjať? Bolo by z môjho pohľadu sebecké držať tento stav ďalšie roky až do nových volieb. Chcem byť opäť hrdým Galanťanom.

foto: www. galanta.sk
4 komentáre

4 Comments

 1. Alica

  15. novembra 2015 at 21:16

  Zdravím pán Z Galanty. Len chcem vyjadriť nesúhlas s Vami. Nemyslím si, že pán primátor nič nerobí pre Galantu. On nesúhlasí so stranou SMER. Keď v tejto republike je niekto obvinený Z niečoho, tak môže byť jedine niekomu nepohodlný, to ste si doteraz nestihli všimnúť? Zaujímavé, že tích ostatních neodsudzujete? Čo ticho robili A hlavne pre seba!!! Smutné. Aj ja som Z Galanty A vrátila som sa z Čiech. Želám len to dobré. ….

  • Jozef Boledovič

   Jozef Boledovič

   16. novembra 2015 at 20:46

   Dobrý deň prajem pani Alica
   Samozrejme rešpektujem Váš názor a je možné, že viete o konkrétnych výsledkoch práce pána primátora. Budem veľmi rád, ak by ste ich v prípadných komentároch aj konkretizovala. Ja som ich zatiaľ nepostrehol, a to už je viac ako rok na úrade. Prajem pekný deň.

 2. Milan

  16. novembra 2015 at 19:35

  Prečo si myslíte, že bol obvinený neprávom? Veď záznam rozhovoru z pojednávania je jednoznačný, keď dohadovali stavebný dozor hlavnému architektovi. A tu sa nedá hovoriť o vytrhnuti z kontextu, lebo tam odznel celý rozhovor. A hlavný architekt aj skutok priznal. V tomto prípade nejde o politickú šikanu. Rád si počkám na výsledok súdu.

  • Jozef Boledovič

   Jozef Boledovič

   16. novembra 2015 at 20:42

   Dobrý deň prajem
   Netvrdím, ani som nepovedal, že bol obvinený neprávom, iba rozhodnutie o vine a nevine nechám na súdy. Nateraz, aj keď nesúhlasím s politikou dotyčného, musím nazerať na neho skrz prezumpcie neviny. Prajem pekný večer a ďakujem za názor.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

o Galante

Viac na o Galante

Moja pravda na dnes 16. 7. 2016

Ondrej Pravda16. júla 2016

Moja pravda na dnes 24. 6. 2016

Ondrej Pravda24. júna 2016

Moja pravda na dnes 6. 6. 2016

Ondrej Pravda6. júna 2016

Moja pravda na dnes 2. 6. 2016

Ondrej Pravda2. júna 2016

Moja pravda na dnes 26.5.2016

Ondrej Pravda26. mája 2016

Galanta – Negalanta

Ondrej Pravda26. mája 2016

Moja pravda na dnes 24.4.2016

Ondrej Pravda24. apríla 2016

Quo Vadis – Technicke sluzby mesta Galanta?

Miroslav Šimek23. apríla 2016

Moja pravda na dnes 22.4.2016

Ondrej Pravda22. apríla 2016