o Galante

Od podanej ruky až po hodenú rukavicu

Od podanej ruky až po hodenú rukavicu

Rád by som sa vrátil k uverejnenému článku pod názvom Slovo primátora (zo dňa 23-03-2015 15:36).

Pán primátor začal svoj príspevok sériou otázok: “Spolupráca s poslancami? Páni poslanci Bíró a Závodský, na tlačovej besede ste hovorili o spolupráci… A dá sa vôbec s vami spolupracovať?

Zastavil by som sa už pri týchto vetách. Pán primátor, dámy a páni poslanci, takto otázka nestojí…

Nutnosť spolupráce medzi poslancami a primátorom je vašou elementárnou povinnosťou.

Nemôžeme si dovoliť premrhať ďalšie 4 roky žabo-myšími vojnami. Pán primátor, sám ste to v príhovore správne prirovnali ku hre na pieskovisku. Bohužiaľ politika a  aj komunálna, je umením kompromisu. Je povinnosťou všetkých volených zástupcov rokovať a hľadať riešenie, kým ho nenájdete. A riešenie by malo byť v prospech nás, občanov-voličov Galanty, od ktorých máte mandát. Mám pocit, že hľadať riešenia na problémy občanov chce len pár poslancov. Zvyšok poslancov MsZ sa snaží úspešne “zabetónovať” vo svojich pozíciach, vybudovaných zo svojich predošlých poslaneckých mandátov.

Ako občan mesta vítam snahu primátora: “… zaujímať sa aj o hospodárenie Technických služieb, Mestského kultúrneho strediska, Patrie, samozrejme Galantatermu, a možno aj Správy športových zariadení mesta Galanta… ” . Podľa mňa však prichádza trochu neskoro, ale vďaka aj za to.  Bohužiaľ, štartovacím motorom nebola snaha o analýzu procesov a kontrolu efektívnosti, ale osobný pocit primátora z obmedzenia jeho štatutárnych kompetencií voči stopercentným dcéram mesta Galanta hlasovaním poslancov na poslednom MsZ.

Dúfam pán primátor, že sa dozvieme relevantné výsledky a nejde len o budovanie vyjednávacej pozície.

Do zvláštnej pozornosti by som dal slová primátora, kde píše poslancom: “Čoho sa bojíte, páni poslanci? Bojíte sa o svoje miesta v dozorných radách, bojíte sa o svoje odmeny? Alebo sa bojíte, že mnou vyhlásený audit – na ktorom sme sa, mimochodom, spoločne dohodli – objaví nejaké dlhoročné kšefty na úkor občanov mesta Galanta? “. Tieto slová vo mne obzvlášť zvyšujú záujem o výsledky auditu… .

Som rád, že sa pán primátor tak razantne postavil za dodržiavanie zákonnosti. Mrzí ma však, že tak urobil, až keď sa ho to osobne týkalo a nie už pri pretrvávajúcej nezákonnosti pri funkcii hlavného kontrolóra. Chápem jeho chýbajúce kompetencie, čo aj sám napísal: “p.p.p.p.s.: Poslanci tiež odhlasovali, v pomere štrnásť hlasov ku piatim, zotrvanie MVDr. Gábora Pallyu vo funkcii hlavného kontrolóra mesta Galanta, na ktorého pôsobenie, z titulu mojej funkcie, nemám žiaden dosah, funkciu hlavného kontrolóra musím zo zákona rešpektovať a podporovať… “. Ako primátor sa však mohol a mal za vec morálne zasadiť a vyzvať poslancov na odstránenie nezákonnosti už z autority svojej funkcie.  To, že 14 poslancov dalo prednosť osobným záujmom pred dodržaním zákona, je žiaľ smutná skutočnosť a verím, že si to občania-voliči budú pamätať…

 

PS: Pán primátor, škoda že svoje príspevky neuverejňujete na stránke mesta, ale na súkromnom webovom médiu. Dúfam, že ide o bezplatné zverejnenie, lebo ak by to malo byť hradené z peňazí mesta, bola by to škoda. V takomto prípade rád bezplatne poskytnem tento webový priestor.

 

2 komentáre

2 Comments

 1. Marian Klčovanský

  25. marca 2015 at 14:23

  —-To, že 14 poslancov dalo prednosť osobným záujmom pred dodržaním zákona, je žiaľ smutná skutočnosť a verím, že si to občania-voliči budú pamätať…—-
  Toto v Galante neplatí, galantský voliči sú … stačí im že je maďar a to že ho na kandidátku napíše strana a 4 roky má isté a trvá to už niekoľko volebných období. V Galante sa pri rozhodovaní nepoužíva rozum, bohužiaľ 🙁

  • Rado

   25. marca 2015 at 18:43

   No je to škoda. 🙁 Ale nič netrvá večne.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

o Galante

Občan mesta GALANTA

Viac na o Galante

Moja pravda na dnes 16. 7. 2016

Ondrej Pravda16. júla 2016

Moja pravda na dnes 24. 6. 2016

Ondrej Pravda24. júna 2016

Moja pravda na dnes 6. 6. 2016

Ondrej Pravda6. júna 2016

Moja pravda na dnes 2. 6. 2016

Ondrej Pravda2. júna 2016

Moja pravda na dnes 26.5.2016

Ondrej Pravda26. mája 2016

Galanta – Negalanta

Ondrej Pravda26. mája 2016

Moja pravda na dnes 24.4.2016

Ondrej Pravda24. apríla 2016

Quo Vadis – Technicke sluzby mesta Galanta?

Miroslav Šimek23. apríla 2016

Moja pravda na dnes 22.4.2016

Ondrej Pravda22. apríla 2016