o Športe

Motošport v Galante – KF Racing team

Motošport v Galante – KF Racing team
Jozef

V Galante je mnoho športov, ktoré si viac či menej získali pozornosť kvôli výsledkom získaným doma alebo v zahraničí. Galanta je známa atletikou, hlavne na úrovni základných škôl, samozrejme boxom vo viacerých združeniach, ale aj futbalom, máme tu veľmi dobrú základňu tzv. úpolových športov a v neposlednom rade tenisové centrum ako aj kolkárov. Ak som na niekoho zabudol, tak sa ospravedlňujem.

Všetky tieto športy sú v Galante dosť známe, no ja by som rád upriamil pozornosť aj na šport, ktorý je, dá sa povedať, vo svete najviac známy, a to je motoristický šport. A prečo ho spájam s Galantou? Všetci špičkoví jazdci formule F3000 alebo formule F1 vzišli práve z motokárového športu, ktorý je v Galante tiež už dlhé roky úspešne prevádzkovaný, ale je z môjho pohľadu nedocenený.

Ak hovorím o motokárach, tak jeho neoddeliteľnou súčasťou pre Galantu je rodina Kontárových a ich KF Racing team. Svoje nadšenie k tomuto športu začali už v devätdesiatych rokoch pretavovať do jazdenia. Zaujímavosťou je, že nadšenie manželov Kontárových chytilo za srdce ich potomkov. Pomyslíte si, že sú to určite chalani, ktorí sa nezmestili do kože a ocino im vyrobil motokáry a chodili si zajazdiť. S určitosťou však môžem povedať, že o chalanov nejde. Manželia Kontároví majú totiž iba dve dcéry a obe sa tomuto športu tak upísali, že už odmalička, po prvom sadnutí si do sedadla motokáry, nepustili volant z ruky.

Ich nadšenie zdieľala nielen celá rodina, ale aj ich kamaráti a čo je zaujímavé, dievčatá začali jazdiť preteky v ktorých sa postupne tak zlepšovali, že dnes sa rozprávame o dvoch mladých dámach, ktoré majú za sebou úspechy, za ktoré by sa nemuseli hádam hanbiť ani niektoré esá z dnešnej formuly F1. Skúsme spomenúť niektoré z nich:  množstvo pódiových umiestnení v seriáloch Moravský pohár, Slovenský kartingový pohár  (do sezóny 2015 Open Cup), a to v kategóriách Baby 60, ICA 100 Junior, Rotax Max Senior,  navyše jedna z nich sa môže pochváliť titulom majsterky seriálu Open cup v kategórii Rotax Max Senior za rok 2014.

Dnes môžeme o týchto dvoch slečnách hovoriť ako o súčasných manažérkach teamu, ktoré prebrali štafetu od rodičov a vedú team k ďalším úspechom. Sú nielen dobré v tom čo robia, ale sú zdatné aj v technických otázkach a ovládajú všetky zákutia tohto športu.

Z doteraz napísaných riadkov by sa mohlo zdať, že som sa viac venoval rodine Kontárových, ako samotnému motokárovému športu. Musím pripomenúť, že práve prístupom tejto rodiny a jej členov k tomuto športu pritiahol postupom času k tomuto športu hlavne mládež. A tu je podstata tohto príbehu, potrebujeme totiž aby naše ratolesti chodili von, zaujímali sa o svet a aby sa vedeli vo svete obracať. Potrebujeme deti dostať od počítačov aby vedeli ako chutí tvrdosť reálneho života, ako chutí prehra, ale ako chutí aj vytúžené a vydreté víťazstvo, ktoré tieto deti formuje do ich života a do reality dnešných dní.  Práve za týmto účelom bol vytvorený tím, ktorý svojím nadšením a hlavne tvrdou a neutíchajúcou prácou zaujal mládež nielen v Galante a jeho okolí, ale aj po celom Slovensku a aj v Rakúsku. Ak totiž chceme hovoriť o úspechoch športu, nemôžeme vynechať zázemie, pretože práve to dokáže udržať nadšencov v tíme. Zázemie v tomto tíme je doslova rodinné a umožňuje súčasným jazdcom tímu jazdiť skvelé výsledky aj pri náročných pretekoch a neustálych technických novinkách v tomto športe. Som hrdý na týchto ľudí a som rád, že v Galante sú tak skvelí jazdci, ktorí nás reprezentujú nielen doma, ale aj v zahraničí. K samotným jazdcom sa pridali aj ich otcovia, pričom pri pretekoch a tréningoch môžeme vidieť ako sa z otcov stávajú deti a z detí sa stávajú dospeláci jazdiaci svoj životný pretek. Tá atmosféra Vás jednoducho nepustí a zvuk motorov a vôňa benzínu Vás vtiahne do stavu, ktorí pretekári nazývajú víťazným.

KF Racing team dnes disponuje siedmymi naozaj kvalitnými pilotmi, ktorí dosahujú vynikajúce výsledky a umiestňujú sa na pódiových stupienkoch víťazov. Dovolil by som si spomenúť niektorých z nich:

Matúš Cíba má 12 rokov a motokáram sa venuje od sezóny 2011. Odvtedy je (s určitými prestávkami) súčasťou teamu. Má za sebou niekoľko úspechov, pričom k tým najväčším patria vicemajster seriálu Open cup a druhý vicemajster seriálu Moravský pohár za rok 2012 a 2013 v kategórii Baby 60. V roku 2014 sa posunul o kategóriu vyššie a meria si svoje sily s pilotmi vo veku 9-13 rokov v kategórii Mini 60 resp. Junior 60.

14 ročný Matúš Boldiš sa outdoorovým motokáram venuje už deviaty rok a dosiahol množstvo úspechov. V roku 2009 sa stal vicemajstrom seriálu Moravský pohár v kategórií Baby 60. Nasledujúci rok sa posunul o kategóriu vyššie a v silnej konkurencii kategórie Mini 60 obsadil výborné 3.miesto. V roku 2012 Matúš opäť získal titul vicemajstra v kategórii Junior 60 (resp. Mini 60), tentokrát ale v rámci seriálu Open cup. V poslednej sezóne, sezóne 2015 ukázal svoje kvality v kategórii Rotax Max Junior a v rámci seriálu Open cup obsadil celkové 2.miesto. • Matúš je od sezóny 2015 taktiež mechanikom a ochotne sa delí o svoje doposiaľ nadobudnuté skúsenosti so svojimi mladšími teamovými kolegami.
7 ročný „Šimi“ Šimon Hégely  je nováčikom v teame a taktiež v outdoorovom kartingu. V sezóne 2015 absolvoval svoje prvé preteky v kategórii Baby 60 v seriáli Open cup a vôbec sa v silnej konkurencii nestratil. Skončil na výbornom 7.mieste z celkovo 11 pilotov. Šimi je skúseným indoorovým motokárovým jazdcom. Halovým motokáram sa venuje od leta 2014 a aktuálne je lídrom série pretekov Yetti cup kids, ktoré sa každý mesiac konajú v motokárovej hale Kart One Arena v Bratislave.

„Zozi“ Zoltán Kőrös má 9 rokov. Je taktiež súčasťou teamu a motokáram sa venuje od septembra 2013. Počas dvoch sezón, ktoré zatiaľ absolvoval dosiahol množstvo úspechov. V roku 2014 sa stal majstrom seriálu Open cup v kategórii Baby 60. V sezóne 2015 svoj titul obhájil a pridal k nemu titul majstra seriálu Opencup v kategórií RotaxMicroMax aj niekoľko pódiových umiestnení v seriáli Moravský pohár v kategórii Baby 60. Skúsenosti získal aj pri účasti na prestížnych pretekoch CEE Rotax Max Challenge, kde náš team reprezentoval v kategórii RotaxMicroMax. Spomedzi cca 25 pilotov z krajín strednej a východnej Európy sa dokázal držať v TOP 10.

Hannes Zwick, 13 ročný Rakúšan, je novým členom teamu. Outdoorovým motokáram sa začal venovať v roku 2014. Svoju prvú sezónu absolvoval v kategórii RotaxMicroMax a stal sa vicemajstrom Dolného Rakúska (NÖL =Niederösterreichische Landesmeisterschaft) a taktiež získal celkové 3.miesto v Majstrovstvách Rakúska. V sezóne 2015 sa posunul o kategóriu vyššie (RotaxMiniMax) a v silnej konkurencii sa vôbec nestratil. Stal sa vicemajstrom Dolného Rakúska, Rakúska a taktiež prestížneho seriálu CEE Rotax Max Challenge, kde súperil s ďalšími cca 30 pilotmi z rôznych krajín Európy a za víťazom zaostal iba o 7 bodov.

„Super Mário“ Mário Šebáň má 21 rokov a outdoorovým motokáram sa venuje už ôsmy rok. Súčasťou teamu sa stal v sezóne 2015. Má za sebou množstvo úspechov ako napríklad celkové tretie miesto v seriáli Moravský pohár za rok 2009 v kategórii Rotax Max Junior, titul majstra seriálu Moravský pohár za rok 2010 v kategórii Rotax Max Senior, celkové 3.miesto v českom seriáli Kartingcup za rok 2010 v kategórii Rotax Max Senior. V roku 2011 sa stal druhým vicemajstrom Slovenskej republiky v kategórii Rotax Max Senior. V sezóne 2015 obsadil tretie miesto na pretekoch Maďarského šampionátu a získal taktiež niekoľko pódiových umiestnení v rámci Majstrovstiev Slovenska. Team v tejto sezóne výborne reprezentoval aj na prestížnych pretekoch CEE Rotax Max Challenge v kategórii Rotax Max Senior. Mário je taktiež výborným mechanikom a ako najskúsenejší z našich súčasných pilotov odovzdáva svoje vedomosti a skúsenosti zvyšným teamovým kolegom.

Peťovi Prívrackému motokáry učarovali už pred niekoľkými rokmi. Závodne sa im začal venovať v roku 2010 a odvtedy reprezentuje team v kategórii Rotax Max Senior resp. Rotax Max Masters. Medzi jeho najväčšie úspechy patrí celkové 3.miesto v kategórii Rotax Max Senior v rámci seriálu Open cup za rok 2011, 4. miesto v roku 2013, 4.miesto v roku 2014 a 5.miesto v roku 2015. Peťo sa taktiež zúčastnil niekoľkých pretekov Moravského pohára v kategórii Rotax Max Masters a získal niekoľko pódiových umiestnení, napr. 1.miesto v Dunajskej Strede v roku 2014 alebo 2.miesto vo Vysokom Mýte v roku 2015.

Bol by som rád, ak by sa tento team venoval naďalej našim deťom a dosahoval skvelé úspechy nielen na tratiach ale aj pri výchove týchto našich potomkov, pretože vychovať z dieťaťa nezlomného jedinca v dnešnom svete je niečo neoceniteľné a verte mi, tieto deti sú na svet okolo nás práve týmto prístupom tohto teamu skvele pripravení.

Skúste si s nimi zájsť na niektoré z ich tréningov alebo pretekov a verím, že táto návšteva bude iba prvá z mnohých ďalších a Vaše deti Vám budú za to v budúcnosti vďačné.

Niečo viac sa o ich činnosti môžete dozvedieť na stránke https://www.facebook.com/KF-Racing-team-806552942749817/?fref=ts

Rád by som upriamil pozornosť verejnosti aj na ich prezentáciu v rannej show TV Markíza Teleráno dňa 22.02.2016 od 06.00h do 08.30h.

Tomuto teamu chcem poďakovať za všetkých Galanťanov a prajem im aby sa im darilo v nasledovných sezónach aj v osobnom živote. Takže športu zdar a víťazstvám obzvlásť.

Kliknutím pridať komentár

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

o Športe

Viac na o Športe

Florbal ICE Players Sereď – 8/A kolo dorastenci

ICE PLAYERS12. marca 2016

KF Racing team – sezóna začína

Jozef3. marca 2016

Florbal ICE Players Sereď – 7/A kolo dorastenci

ICE PLAYERS14. februára 2016

Florbal ICE Players Sereď – 6/B kolo dorastenci

ICE PLAYERS16. januára 2016

ICE PLAYERS SEREĎ – Florbalový klub

Rado10. januára 2016

Viliam Tankó má bronzovú medailu. Gratulujeme!

Radovan Slíž25. júna 2015

Viliam Tankó zajtra zabojuje o finále

Rado24. júna 2015

Viliam Tankó je v semifinále a s medailou

Rado23. júna 2015

Galantský boxer Viliam Tankó je už vo štvrťfinále

Rado22. júna 2015