o Športe

Motošport v Galante – KF Racing team

Motošport v Galante – KF Racing team
Jozef

V Galante je mnoho športov, ktoré si viac či menej získali pozornosť kvôli výsledkom získaným doma alebo v zahraničí. Galanta je známa atletikou, hlavne na úrovni základných škôl, samozrejme boxom vo viacerých združeniach, ale aj futbalom, máme tu veľmi dobrú základňu tzv. úpolových športov a v neposlednom rade tenisové centrum ako aj kolkárov. Ak som na niekoho zabudol, tak sa ospravedlňujem.

Všetky tieto športy sú v Galante dosť známe, no ja by som rád upriamil pozornosť aj na šport, ktorý je, dá sa povedať, vo svete najviac známy, a to je motoristický šport. A prečo ho spájam s Galantou? Všetci špičkoví jazdci formule F3000 alebo formule F1 vzišli práve z motokárového športu, ktorý je v Galante tiež už dlhé roky úspešne prevádzkovaný, ale je z môjho pohľadu nedocenený.

Ak hovorím o motokárach, tak jeho neoddeliteľnou súčasťou pre Galantu je rodina Kontárových a ich KF Racing team. Svoje nadšenie k tomuto športu začali už v devätdesiatych rokoch pretavovať do jazdenia. Zaujímavosťou je, že nadšenie manželov Kontárových chytilo za srdce ich potomkov. Pomyslíte si, že sú to určite chalani, ktorí sa nezmestili do kože a ocino im vyrobil motokáry a chodili si zajazdiť. S určitosťou však môžem povedať, že o chalanov nejde. Manželia Kontároví majú totiž iba dve dcéry a obe sa tomuto športu tak upísali, že už odmalička, po prvom sadnutí si do sedadla motokáry, nepustili volant z ruky.

Ich nadšenie zdieľala nielen celá rodina, ale aj ich kamaráti a čo je zaujímavé, dievčatá začali jazdiť preteky v ktorých sa postupne tak zlepšovali, že dnes sa rozprávame o dvoch mladých dámach, ktoré majú za sebou úspechy, za ktoré by sa nemuseli hádam hanbiť ani niektoré esá z dnešnej formuly F1. Skúsme spomenúť niektoré z nich:  množstvo pódiových umiestnení v seriáloch Moravský pohár, Slovenský kartingový pohár  (do sezóny 2015 Open Cup), a to v kategóriách Baby 60, ICA 100 Junior, Rotax Max Senior,  navyše jedna z nich sa môže pochváliť titulom majsterky seriálu Open cup v kategórii Rotax Max Senior za rok 2014.

Dnes môžeme o týchto dvoch slečnách hovoriť ako o súčasných manažérkach teamu, ktoré prebrali štafetu od rodičov a vedú team k ďalším úspechom. Sú nielen dobré v tom čo robia, ale sú zdatné aj v technických otázkach a ovládajú všetky zákutia tohto športu.

Z doteraz napísaných riadkov by sa mohlo zdať, že som sa viac venoval rodine Kontárových, ako samotnému motokárovému športu. Musím pripomenúť, že práve prístupom tejto rodiny a jej členov k tomuto športu pritiahol postupom času k tomuto športu hlavne mládež. A tu je podstata tohto príbehu, potrebujeme totiž aby naše ratolesti chodili von, zaujímali sa o svet a aby sa vedeli vo svete obracať. Potrebujeme deti dostať od počítačov aby vedeli ako chutí tvrdosť reálneho života, ako chutí prehra, ale ako chutí aj vytúžené a vydreté víťazstvo, ktoré tieto deti formuje do ich života a do reality dnešných dní.  Práve za týmto účelom bol vytvorený tím, ktorý svojím nadšením a hlavne tvrdou a neutíchajúcou prácou zaujal mládež nielen v Galante a jeho okolí, ale aj po celom Slovensku a aj v Rakúsku. Ak totiž chceme hovoriť o úspechoch športu, nemôžeme vynechať zázemie, pretože práve to dokáže udržať nadšencov v tíme. Zázemie v tomto tíme je doslova rodinné a umožňuje súčasným jazdcom tímu jazdiť skvelé výsledky aj pri náročných pretekoch a neustálych technických novinkách v tomto športe. Som hrdý na týchto ľudí a som rád, že v Galante sú tak skvelí jazdci, ktorí nás reprezentujú nielen doma, ale aj v zahraničí. K samotným jazdcom sa pridali aj ich otcovia, pričom pri pretekoch a tréningoch môžeme vidieť ako sa z otcov stávajú deti a z detí sa stávajú dospeláci jazdiaci svoj životný pretek. Tá atmosféra Vás jednoducho nepustí a zvuk motorov a vôňa benzínu Vás vtiahne do stavu, ktorí pretekári nazývajú víťazným.

KF Racing team dnes disponuje siedmymi naozaj kvalitnými pilotmi, ktorí dosahujú vynikajúce výsledky a umiestňujú sa na pódiových stupienkoch víťazov. Dovolil by som si spomenúť niektorých z nich:

Matúš Cíba má 12 rokov a motokáram sa venuje od sezóny 2011. Odvtedy je (s určitými prestávkami) súčasťou teamu. Má za sebou niekoľko úspechov, pričom k tým najväčším patria vicemajster seriálu Open cup a druhý vicemajster seriálu Moravský pohár za rok 2012 a 2013 v kategórii Baby 60. V roku 2014 sa posunul o kategóriu vyššie a meria si svoje sily s pilotmi vo veku 9-13 rokov v kategórii Mini 60 resp. Junior 60.

14 ročný Matúš Boldiš sa outdoorovým motokáram venuje už deviaty rok a dosiahol množstvo úspechov. V roku 2009 sa stal vicemajstrom seriálu Moravský pohár v kategórií Baby 60. Nasledujúci rok sa posunul o kategóriu vyššie a v silnej konkurencii kategórie Mini 60 obsadil výborné 3.miesto. V roku 2012 Matúš opäť získal titul vicemajstra v kategórii Junior 60 (resp. Mini 60), tentokrát ale v rámci seriálu Open cup. V poslednej sezóne, sezóne 2015 ukázal svoje kvality v kategórii Rotax Max Junior a v rámci seriálu Open cup obsadil celkové 2.miesto. • Matúš je od sezóny 2015 taktiež mechanikom a ochotne sa delí o svoje doposiaľ nadobudnuté skúsenosti so svojimi mladšími teamovými kolegami.
7 ročný „Šimi“ Šimon Hégely  je nováčikom v teame a taktiež v outdoorovom kartingu. V sezóne 2015 absolvoval svoje prvé preteky v kategórii Baby 60 v seriáli Open cup a vôbec sa v silnej konkurencii nestratil. Skončil na výbornom 7.mieste z celkovo 11 pilotov. Šimi je skúseným indoorovým motokárovým jazdcom. Halovým motokáram sa venuje od leta 2014 a aktuálne je lídrom série pretekov Yetti cup kids, ktoré sa každý mesiac konajú v motokárovej hale Kart One Arena v Bratislave.

„Zozi“ Zoltán Kőrös má 9 rokov. Je taktiež súčasťou teamu a motokáram sa venuje od septembra 2013. Počas dvoch sezón, ktoré zatiaľ absolvoval dosiahol množstvo úspechov. V roku 2014 sa stal majstrom seriálu Open cup v kategórii Baby 60. V sezóne 2015 svoj titul obhájil a pridal k nemu titul majstra seriálu Opencup v kategórií RotaxMicroMax aj niekoľko pódiových umiestnení v seriáli Moravský pohár v kategórii Baby 60. Skúsenosti získal aj pri účasti na prestížnych pretekoch CEE Rotax Max Challenge, kde náš team reprezentoval v kategórii RotaxMicroMax. Spomedzi cca 25 pilotov z krajín strednej a východnej Európy sa dokázal držať v TOP 10.

Hannes Zwick, 13 ročný Rakúšan, je novým členom teamu. Outdoorovým motokáram sa začal venovať v roku 2014. Svoju prvú sezónu absolvoval v kategórii RotaxMicroMax a stal sa vicemajstrom Dolného Rakúska (NÖL =Niederösterreichische Landesmeisterschaft) a taktiež získal celkové 3.miesto v Majstrovstvách Rakúska. V sezóne 2015 sa posunul o kategóriu vyššie (RotaxMiniMax) a v silnej konkurencii sa vôbec nestratil. Stal sa vicemajstrom Dolného Rakúska, Rakúska a taktiež prestížneho seriálu CEE Rotax Max Challenge, kde súperil s ďalšími cca 30 pilotmi z rôznych krajín Európy a za víťazom zaostal iba o 7 bodov.

„Super Mário“ Mário Šebáň má 21 rokov a outdoorovým motokáram sa venuje už ôsmy rok. Súčasťou teamu sa stal v sezóne 2015. Má za sebou množstvo úspechov ako napríklad celkové tretie miesto v seriáli Moravský pohár za rok 2009 v kategórii Rotax Max Junior, titul majstra seriálu Moravský pohár za rok 2010 v kategórii Rotax Max Senior, celkové 3.miesto v českom seriáli Kartingcup za rok 2010 v kategórii Rotax Max Senior. V roku 2011 sa stal druhým vicemajstrom Slovenskej republiky v kategórii Rotax Max Senior. V sezóne 2015 obsadil tretie miesto na pretekoch Maďarského šampionátu a získal taktiež niekoľko pódiových umiestnení v rámci Majstrovstiev Slovenska. Team v tejto sezóne výborne reprezentoval aj na prestížnych pretekoch CEE Rotax Max Challenge v kategórii Rotax Max Senior. Mário je taktiež výborným mechanikom a ako najskúsenejší z našich súčasných pilotov odovzdáva svoje vedomosti a skúsenosti zvyšným teamovým kolegom.

Peťovi Prívrackému motokáry učarovali už pred niekoľkými rokmi. Závodne sa im začal venovať v roku 2010 a odvtedy reprezentuje team v kategórii Rotax Max Senior resp. Rotax Max Masters. Medzi jeho najväčšie úspechy patrí celkové 3.miesto v kategórii Rotax Max Senior v rámci seriálu Open cup za rok 2011, 4. miesto v roku 2013, 4.miesto v roku 2014 a 5.miesto v roku 2015. Peťo sa taktiež zúčastnil niekoľkých pretekov Moravského pohára v kategórii Rotax Max Masters a získal niekoľko pódiových umiestnení, napr. 1.miesto v Dunajskej Strede v roku 2014 alebo 2.miesto vo Vysokom Mýte v roku 2015.

Bol by som rád, ak by sa tento team venoval naďalej našim deťom a dosahoval skvelé úspechy nielen na tratiach ale aj pri výchove týchto našich potomkov, pretože vychovať z dieťaťa nezlomného jedinca v dnešnom svete je niečo neoceniteľné a verte mi, tieto deti sú na svet okolo nás práve týmto prístupom tohto teamu skvele pripravení.

Skúste si s nimi zájsť na niektoré z ich tréningov alebo pretekov a verím, že táto návšteva bude iba prvá z mnohých ďalších a Vaše deti Vám budú za to v budúcnosti vďačné.

Niečo viac sa o ich činnosti môžete dozvedieť na stránke https://www.facebook.com/KF-Racing-team-806552942749817/?fref=ts

Rád by som upriamil pozornosť verejnosti aj na ich prezentáciu v rannej show TV Markíza Teleráno dňa 22.02.2016 od 06.00h do 08.30h.

Tomuto teamu chcem poďakovať za všetkých Galanťanov a prajem im aby sa im darilo v nasledovných sezónach aj v osobnom živote. Takže športu zdar a víťazstvám obzvlásť.

Zobraziť komentáre (1)

1 komentár

  1. Shayla Dewitt

    2. januára 2020 at 4:39

    Are you seeking powerful online marketing that actually gets good results? Sorry to bug you on your contact form but actually that was kinda the point. We can send your advertising text to sites through their contact forms just like you’re reading this note right now. You can target by keyword or just start bulk blasts to sites in any country you choose. So let’s assume you’re looking to send a message to all the interior decorators in the US, we’ll scrape websites for only those and post your ad message to them. Providing you’re promoting something that’s relevant to that business category then you’ll get awesome results!

    Write a quickie email to ethan3646hug@gmail.com to find out how we do this

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

o Športe

Viac na o Športe

Florbal ICE Players Sereď – 8/A kolo dorastenci

ICE PLAYERS12. marca 2016

KF Racing team – sezóna začína

Jozef3. marca 2016

Florbal ICE Players Sereď – 7/A kolo dorastenci

ICE PLAYERS14. februára 2016

Florbal ICE Players Sereď – 6/B kolo dorastenci

ICE PLAYERS16. januára 2016

ICE PLAYERS SEREĎ – Florbalový klub

Rado10. januára 2016

Viliam Tankó má bronzovú medailu. Gratulujeme!

Radovan Slíž25. júna 2015

Viliam Tankó zajtra zabojuje o finále

Rado24. júna 2015

Viliam Tankó je v semifinále a s medailou

Rado23. júna 2015

Galantský boxer Viliam Tankó je už vo štvrťfinále

Rado22. júna 2015