Fotogaléria

LEV v zime

LEV v zime

Po takmer ročnom rehabilitačnom pobyte sa vo štvrtok 21.1.2016  podarilo vypustiť najväčšiu mačkovitú šelmu do voľnej prírody v extraviláne obce Veľké Vozokany, okres. Zlaté Moravce. Veríme, že vandali a iné indivíduá poľujúce na farebné kovy túto národnú kultúrnu pamiatku sa už nikdy nebudú znažiť odloviť…

f_DSC9126

Kamenný podstavec bol vyše roka bez broznovej sochy leva, lokálnou turistickou atrakciou.

Na jeseň v roku 2013 strhli sochu Leva neznámi vandali, ktorú chceli bronzovú sochu rozrezať na kusy a zrejme odovzdať v zberných surovinách. Nájdené stopy pneumatík na mieste činu svedčia o tom, že sochu zapriahli o automobil a motorickou silou strhli sochu z vyše 2 metrového kamenného podstavca. Je dosť možné, že sa páchatelia tohto trestného činu inšpirovali metódami tzv. bankomatovej mafie, ktorá extrémne silnými terénnymi autami a oceľovými lanami vytrhávala napevno inštalované bankomaty na území SR. Socha leva skončila na zemi, zvalená na bok, kde jej začali s uhlovou brúskou porcovať podstavec, prednú labu a chvost. Páchatelia svoj zločin nedokonali, buď boli vyrušení alebo im zlyhala technika, alebo, čo je dosť pravdepodobné podľa nájdených stôp, od svojho konania upustili po útoku agresívnych sršňov, ktoré si bránili svoje úle v útrobách sochy. Príroda sa v tomto prípade zrejme ubránila vlastnými silami pred ľudskou hamižnosťou a hyenizmom. Len pre ilustráciu, tona bronzu, približná hmotnosť sochy Leva, má v zberniach druhotných surovín cenu necelých 4.000 EUR.

Oprava poničeného umeleckého diela, národnej kultúrnej pamiatky, však stála niekoľkonásobne viac. Ale vďaka majstrovstvu sochárov, bronziarov a remeselníkov ešte z roku 1896 (autor sochy: Markup Béla, odlievač: R.T. Schlick, obaja z Budapešti), mohutná socha leva pád z výšky ustála bez fatálnych poškodení. Zásadné poškodenia socha utrpela spomenutým rezaním uhlovými brúskami – “karbobrúskami”. Starostke obce Veľké Vozokany Justíne Pálkovej sa v spolupráci s profesionálnymi historikmi, reštaurátormi a ďalšími podporovateľmi  podarilo zabezpečiť finančné prostriedky na nevyhnutné opravy poškodeného diela z dotácie Ministerstva kultúry SR. Poškodená socha bola po dohode prevezená do ateliérov akademického sochára Ladislava Saba, pôsobiaceho v Galante a bola ním osobne odborne opravená za dohľadu autorizovaných reštaurátorov: František Šmigrovský (kameň) a Stanislav Kožela (kov). Dňa 21.1.2016 sa zrekonštruované dielo prepravilo na jeho pôvodné miesto a za pomoci výkonného žeriavu nainštalovalo a pevne zafixovalo na kamenný podstavec. Pamätné miesto samotné je riadne vyznačené v rámci vyznačenej turistickej trasy začínajúce z obci Veľké Vozokany. Prístupová cesta je lemovaná peknou alejou čerešňových stromov a láka k víkendovej rodinnej prechádzke v každom ročnom období. Takýto malý výlet určite doporučujeme každému! Fotogalériu z tejto výnimočnej udalosti vám tu prinášame, nech sa páči.

Ráno pred inštaláciou, počasie nám žičilo, krajina dostala jemnú snehovú prikrývku.

Ráno pred inštaláciou, počasie nám žičilo, krajina dostala jemnú snehovú prikrývku.

f_DSC9003

Okolitá príroda a pekné výhľady.

Historické súvislosti z informačnej tabule inštalovanej v blízkosti pomníka:

V roku 1652 sa nad obcou Veľké Vozokany odohrala krutá bitka medzi Turkami a kresťanským vojskom, ktorého hlavným kapitánom bol gróf Adam Forgáč, novozámocký hradný kapitán.
Bitka začala 26.augusta 1652 a trvala až do druhého dňa 27. augusta. Turecké vojská v počte asi 4000 mužov, ktoré sa vracali z rabovačky Zlatých Moraviec a Topoľčianok boli na poli nad Veľkými Vozokanmi zastavené narýchlo zorganizovanou armádou. Tureckému vojsku velil Kara Mustafa.
Proti početnej presile Turkov sa postavilo približne 1000 jazdcov a 300 pešiakov na strane Uhorských vojsk.

f_DSC8965

Preprava prebehla bez problémov a zrejme na tomto poli sa udiala rozhodujúca bitka.

Útoky Turkov sa trieštili na vozovej hradbe, v ktorej boli umiestnené poľné delá, čo ničivo pôsobilo v radoch tureckej jazdy. Do boja výdatne zasahovali sedliaci, vyzbrojení len pracovným náradím. V prvý deň bitky vo večerných hodinách padli v boji štyria členovia grófskej rodiny Esterházi – František, Tomáš, Gašpar a Ladislav. Podvečer po neľútostnom šesťhodinovom boji sa Turci dali na útek a na noc sa stiahli do Tesár. Na druhý deň bitka pokračovala od skorého rána. Po krátkom boji sa ranený Mustafov kôň dal na útek a za ním aj ostatní Turci.

f_DSC8968

Texty v latinčine pripomínajúce hrdinské skutky a tragický osud 4 členov rodu Esterházi.

V boji padlo asi 800 Turkov, pričom z domáceho vojska zahynulo len 48 bojovníkov, Na počesť padlých šľachticov dal ostrihomský veľkoprepošt Imrich Esterházi v roku 1743 postaviť kamenný pomník. Keďže zub času postupne zničil kamenný pomník, rozhodla rodina Esterháziovcov postaviť nový, veľkolepejší, ktorý mal pripomínať túto tragédiu. A tak v roku 1896 postavili nový kamenný pomník, na ktorom sa hrdo vypína bronzový lev. Vozokanský lev je jedinou monumentálnou pamiatkou na obdobie z protitureckých bojov na Slovensku. Dodnes pripomína prvú víťaznú bitku nad Turkami na našom území! Česť a večný pokoj padlým hrdinom.

f_DSC9105

Podpis autora sochy na ľavej strane mohutného podstavca.

Autor sochy: sochár Markup Béla (Maďarsko) https://hu.wikipedia.org/wiki/Markup_B%C3%A9la

f_DSC9290

Sochu odliala firma Schlick R.T. v roku 1898 v Budapešti.

f_DSC9091

Na dohodnutú deviatu hodinu prichádza výkonný autožeriav Tatra 6×6.

Pohnutý osud sochy leva, ktorá prežila celé storočie a dve svetové vojny, ale takmer neprežila nájazd zberačov farebných kovov v roku 2013:
http://spravy.pravda.sk/…/343547-vozokansky-lev-caka-na-sv…/

f_DSC9102

Autožeriav má už najlepšie roky za sebou ale fungoval spoľahlivo. Jedine mínusové teploty robili malé problemy stuhnutej hydraulike.

Inštalácia bronzovej sochy Leva pri Veľkých Vozokanoch včera prebehla hladko, počasie bolo nádherné.

f_DSC9068

Starostka obce Justína Pálková výborne zmenežovala všetko potrebné.

f_DSC9117

Posledné okamihy pred dvíhaním, výraz leva je vskutku impozatný, poklona autorovi sochy.

f_DSC9018

Kým v minulosti takmer tonová socha leva stála len vlastnou váhou na podstavci, dnes nás situácia donútila k dodatočnému kotveniu sochy do podstavca a tak zabrániť jej opätovnému strhnutiu vandalmi.

f_DSC9023

Kotviace prvky sú silne nadimenzované, dúfame že to odradí všetkých potencionálnych zberačov farebných kovov v budúcnosti..

f_DSC9192

Akcia zdvíhania a premiestňovania sochy z transportného prívesu začína.

f_DSC9228

Finálne umiestňovanie tažných popruhov.

f_DSC9230

Sochu leva pôvodný autor Markup Béla perfektne navrhol a vyvážil. Na zdvihnutie stačil jeden priečny popruh okolo tela.

f_DSC9234

Výborný balans výrazne zjednodušil manipuláciu so sochou.

f_DSC9253

Socha leva v maximálnej pracovnej výške. Tlaková výš, jasné a bezveterné počasie bolo ideále.

f_DSC9262

Spodná časť zosilnenej konštrukcie leva je zaretušovaná v PC, aby prípadní vandali a zberači kovov nepoznali spôsob a umiestnenie kotvenia sochy leva do pomníka. Lev bol od začiatku 20. storočia len položený! na kamenný podstavec a vydržal stáť 115 rokov na svojom meste. V roku 2013 bol vandalmi zhodený! a na zemi čiastočne napílený uhlovou brúskou, čo bol hnusný barbarský čin!!!

f_DSC9281

Kotviace prvky konštrukcie perfektne sadli do predvrtaných otvorov v kameni, kde boli navyše fixované chemickou kotvou.

f_DSC9088

Akademický sochár Ladislav Sabo a starostka obce Veľké Vozokany, pani Justína Pálková

f_DSC9338

Texty na kamennom podstavic v latinčine: “Zastav sa, pútnik! A čítaj. Na tomto poli padli v jeden deň z jednej rodiny štyria nepremožiteľní hrdinovia: Ladislav – gróf Esterházi, večný majiteľ hradu Fraknó, radca Cisársko-kráľovskej vznešenej komory a hlavný veliteľ pevnosti v Pápe. František Esterházi, hlavný veliteľ pevnosti v Ďarmotách. Tomáš Esterházi, zástupca veliteľa Levického hradu. Gašpar Esterházi, rytier Zlatej ostrohy.”

f_DSC9302

Tento pamätník pripomína prvú a slávnu víťaznú bitku nad tureckými vojskami, kde Slováci a Maďari, bok po boku rozprášili početnú tureckú prevahu (1300 vs. 4000). Bohužial sa zdá, že história sa opakuje a dnes sa znova spolu musíme brániť pred nájazdmi z juhovýchodu.

f_DSC9429

Hrdý realizačný tím opravy a inštalácie broznového leva so starostkou obce Veľké Vozokany. Autori reštaurovania poškodenej sochy: akademický sochár Ladislav Sabo, autorizovaný reštaurátor kameňa František Šmigrovský a autorizovaný reštaurátor kovu Stanislav Kožela.

f_DSC9345f_DSC9321f_DSC9318f_DSC9320f_DSC9303

Kliknutím pridať komentár

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Viac na Fotogaléria

Galanta z nadhľadu (Kaskády)

Peter Nagy7. februára 2016
Richard Simko - Mongolsko

Richard Šimko – Mongolsko – webová galéria

Miroslav Šimek13. januára 2016

Galanta – pohľad do histórie

Rado15. júla 2015