V tomto veľmi stručnom článku vám polopate vysvetlím , na čo myslieť pri zakladaní e-shopu , prv než sa do neho pustíte.
Doména
-Je názov vašej webovej stránky. Ak máte premyslený názov, je potrebné overiť dostupnosť domény a následne ju zaregistrovať.
Môžete ju overiť u poskytovateľov domén napríklad aj tu https://www.domeny.sk/
Hosting
-Je vyhradený diskový priestor v počítači poskytovateľa Hostingu , kde pridávate obsah cez tzv. redakčný systém , ten treba na Hosting nainštalovať. Medzi redakčné systémy patrí napríklad:
-Wordpress
-Joomla
-Drupal
-Prestashop
Všetky vyššie spomínane sú open source a sú zdarma. Inštalovať ich u rôznych Hostingoch budete jedným kliknutím.
Platobná Brána
-Umožňuje zákazníkom na webových stránkach či E-shopoch využívať rôzne online platobné metódy napr. platbu kartou.
Platobná brána je poskytovaná iba podnikateľovi. Ak uvažujete o platobnej bráne od konkrétnej banky, podmienkou je založenie podnikateľského účtu v danej banke. Odporúča sa zvoliť platobnú bránu, ktorá je kompatibilná s vašim CMS systémom. Nezabúdajte na poplatky , ktoré sa automaticky stiahnu pri každej platbe za produkt jednotlivo za sprostredkovanie. Do vyššie spomínaných redakčných systémov sa sťahuje vo forme pluginu. Peniaze sú nejaký čas držane danou bránou , kým si ich môžete poslať na svoj účet.
Založenie živnosti
-Za normálnej okolnosti by ste museli ísť na zdravotnú a sociálnu poisťovňu, kde by ste sa museli ohlásiť. Avšak v dnešnej digitálnej dobe tento úkon môžete spraviť z pohodlia domova a to pravé cez stránku Firmaren.sk , kde si živnosť založíte za symbolické 1Euro. Ta následne výbavy všetky potrebné veci za vás. Na svojom YouTube kanály majú mnoho užitočných video návodov .Na zbytok vašich otázok ochotne odpovedia cez svoj livechat.
XML Feed
-Ak už máte dodávateľa jedna z prvých otázok by mala byť poskytnutie XML feedu. Je to katalóg, ktorý si pomocou istých pluginov dokážete importovať do E-Shopu , aby ste sa vyhli ručnému prepisovaniu informácií a sťahovaní fotiek od dodávateľa. Od zahraničných dodávateľov treba riešiť preklad. Ak idete predávať napríklad balené jedlo, sladkosti a pod , tiež treba zabezpečiť preklad na etikete, teda nutričné hodnoty, ktoré musíte uviesť na stránke v popise, musia byť onálepkovaná na každom produkte v preklade.
Obchodné Podmienky
-Obchodné podmienky mnohé portáli neodporúčajú kopírovať z webu. Dať si ich vyhotoviť špecializovanej firme je asi najlepší nápad, šetri to čas a sú vyhotovené vám na mieru. Tu vám dám link na jednu z firiem pre prehľad cien a akých dokumentov sa to bude týkať https://pravoeshopov.sk/cennik-a-objednavka/.
EAN Kód
-V preklade čiarový kód ten je povinný len v prípade ak sa rozhodnete produkty predávať veľkoskladom. Tie ho používajú kvôli skeneru k identifikácií výrobcu. Ak predávate len konečnému spotrebiteľovi, teda ľudom nie je treba. V prípade potreby ich treba registrovať viac o téme nájdete tu
https://barcodes.sk/.
E-kasa
-Ta nie je povinná pre väčšinu E-shopov , ale viacej si pričítajte na tomto portáli https://www.mojawebstranka.sk/blog/je-ekasa-povinna-pre-e-shop.
Firemný Email
-Je dobre si ho založiť na svojej doméne a vyhradiť pre zákazníkov a firemné veci zvlášť, aby sa vám to nemixovalo zbytočne so súkromnými správami . Tiež to pri komunikácii v podnikateľskom prostredí budí väčšiu dôveryhodnosť.
Príklad ako môže vyzerať – Ja mám pre svoj blog kúpenú doménu bezokolkov.sk môj firemný E-mail bude vyzerať nasledovne info@bezokolkov.sk.
Podnikateľský Účet
-Ten nie je povinný pre živnostníka jeho zriadenie ma svoje výhody aj nevýhody viacej tu https://www.podnikajte.sk/financny-manazment/musi-mat-zivnostnik-podnikateľský-účet.
Faktúra
-Tu záleží či chcete byt platiteľmi DPH alebo nie. Podľa toho treba vyhotoviť aj faktúru.
Neplatca DPH vzor – https://podnikanie.sgo1.com/vzor-faktury/faktura-neplatca-dph/
Platca DPH vzor – https://podnikanie.sgo1.com/vzor-faktury/faktura-platca-dph/
Dúfam, že vám tento stručný článok dal aspoň orientačný prehľad veci, ktoré treba na začiatku E-shopu premyslieť.