o Galante

Autizmus Galanty

Autizmus Galanty
Jozef

Na konci môjho posledného článku som sa tak trochu rozlúčil s písaním o Galante a povedal som si, že ponechám možnosť utriasť i tak dusnú atmosféru v Galante, veď predsa idú Vianoce.

Ale ako už všetci dobre vieme, to čo sa v Galante deje sa nedá nielen prehliadnuť, ale ani zniesť. A prečo? Pretože konanie v Galante sa podobá konaniu autistického jedinca. Nie nadarmo počúvame, že Galanta je štát v štáte. Síce sa niet čo čudovať, ale s týmto konštatovaním sa vnútorne nedokážem stotožniť. Nemôžeme všetci iba konštatovať, skritizovať a potom to necháme zapadnúť prachom s tvrdením, že veď takto to bolo vždy a aj bude.

Áno, je to smutné, ale po ohliadnutí sa do minulosti sa musím prikloniť ku konštatovaniu, že od čias Mézeša, cez Maťašovského a teraz pod vedením Pašku si Galanta žije svoj autistický život. Aby som to vysvetlil aj bežným občanom, prejavom autizmu je totiž narušenie sociálneho správania, komunikácie a vo veľmi obmedzenom rozsahu záujmy a aktivity a obmedzená schopnosť abstrakcie. Áno vedenia mesta z občanmi doteraz nekomunikuje a ani nekomunikovalo. Tvrdenia hláv mesta, že robím pre Galantu, sú len urážkami samotných Galanťanov.

V posledných dňoch nielen Galantou, ale už aj celým Slovenskom rezonuje kúpalisko Galandia. Píšu o nej nielen Galanťania na sociálnych sieťach, ale aj denníky Pravda, či Nový čas. No a musím konštatovať, že píšu krutú realitu, ktorú akoby vedenie Galanty a dozorná rada Galandie ani nevideli.

Galandia je len jedným z problémov, ktoré Galanta má a ktoré ju ťahajú na dno bahna. Galandia je však presne obrazom toho, čo sa deje na Mestskom úrade a vo vedení mesta. Obrazom toho ako sa z Galanty od čias Mézeša až po dnešný deň stáva, s prepáčením, dojná krava pre jednotlivcov. Tak ako píše statik v predbežnom statickom posudku, že ,, Krytina neunesie ani váhu človeka, hrozí kolaps”, tak treba túto vetu parafrázovať a povedať nasledovné, Galanťania neunesú už váhu klamstva a hrozí kolaps.

Otvorme si oči a začnime konať. Povedzme si pravdu, Galandia bola nie zlým, ale katastrofickým rozhodnutím pre mesto Galanta. Chceli sme z Galanty urobiť metropolu Európy ale robíme z nej úložisko odpadu. No túto fázu už nevrátime späť a treba riešiť situáciu. A ako? Napríklad takto: treba zverejniť zmluvy vrátane dodatkov, ktoré sú spojené s Galandiou, a to preto, aby sme konečne pomenovali tých, ktorí za celú túto situáciu nesú prvotnú zodpovednosť,  zodpovednosť za projektovanie stavby ako aj za samotnú výstavbu. A tu odpoviem pánovi primátorovi Paškovi na jeho otázku prečo som opustil miesto právnika na meste Galanta. Práve kvôli Galandii a tomu, čo sa s Galandiou v právnom smere dialo. O iných aktivitách pomlčím. A všetci čo tam boli, Vám povedia, že môj odchod si pán Mézeš dodnes pamätá. Ale späť k téme článku. Je predsa verejne známe, že donedávna prebiehali v Galante súdne spory spojené s výkonom projektových prác pri tejto stavbe.  Treba sa pýtať všetkých zainteresovaných prečo je to tak, následne sa treba pýtať pána Maťašovského, pána Majerníka, dozornej rady  a dnešného primátora pána Pašku, na základe akých rozhodnutí dostali Galandiu až do tejto fázy. Akokoľvek budete obhajovať pána Pašku, je na mieste primátora už viac ako rok a nie je možné ho z tejto kauzy vyňať. Navrhujem teda uverejniť všetky zápisnice zo zasadnutí dozornej rady Galandie od jej vzniku až do dnešného dňa, aby sme všetci videli, kto a za čo zahlasoval a dovolím si tvrdiť, že budeme nemilo prekvapení.

No a až po preštudovaní týchto rozhodnutí sa musíme opýtať sami seba, prečo z ľudí ako je pán Gaulieder alebo aj pán Klobučník, robíme s prepáčením hlupákov, keď ako jediní z mála nám ukazujú pravdu a realitu Galanty.  Vysmievate sa z nich a dávate im rôzne prívlastky. Nemusíte ich milovať, stačí iba rešpektovať. Teraz to neberte, že ich chránim. Rovnako by som chránil názory Pašku či Maťašovského, ak by mali zmysel a videli by sme všetci, že ich rozhodnutia prinášajú prospech a napredovanie. Áno, niektoré spôsoby poukazovania by mohli mať inú formu, ale to je len kozmetická čiastka ktorá s problémami nemá nič spoločné.  Radšej sa zamyslite a otvorte si oči Galanťania, dnes má Galanta trestne stíhaného primátora, predchádzajúceho primátora a iných a NAKA si chodí na Mestský úrad ako na cvičné stredisko vyšetrovateľov. Za to sa nehanbíte, keď píšete svoje názory na sociálne siete keď svojim oponentom dávate rôzne nelichotivé prívlastky a oni sú jediní, ktorí napríklad zachránili prevody majetkov do bezodnej diery Galandie?

Myslím, že jediné, čo nám dnes pomôže v Galante je zbaviť sa nekompetentných vo vedení mesta, ale nenechať ich odísť bez zodpovednosti a určite nečakať ďalšie tri roky do volieb. Je potrebné podľa mňa najať odborníkov v oblasti financií a samosprávy a konečne zastaviť pád Galanty na samé dno bahna. Áno, určite bude treba prijať nepopulárne opatrenia, ale tieto budú nevyhnutné, inak sa z týchto existenčných problémov nedostaneme.  A až začne verejnosť vidieť, že sa dejú konštruktívne zmeny, až vtedy Galanta začne mať punc mesta, ktoré malo v minulosti.

Ale opäť aby som nebol iba kritický, navrhnem opatrenia. Vyzývam vedenie mesta Galanta, dozornú radu Galandie a jej bývalých a terajších konateľov, aby zverejnili všetky zápisnice a zmluvy súvisiace s Galndiou a vysvetlili nám svoje rozhodnutia. A tak ako som tvrdil, že rád prispejem vlastnými rukami pri obnove a úprave bežeckej dráhy na štadióne v Galante, a určite by som nebol sám, tak môžem ponúknuť  svoje skúsenosti a vedomosti k tomu, aby sa Galanta vrátila tam, kde patrí, medzi mestá, ktoré majú hrdých občanov. A ako prvé navrhujem, aby nielen zasadnutia Mestských zastupiteľstiev v Galante, ale aj zasadnutia Komisií MsZ v Galante a zasadnutia dozornej rady Galandie  boli minimálne  v audio podobe sprístupňované online pre občanov mesta. A tak ako každé rozhodnutia a návrhy by mali obsahovať doložku dopadu na rozpočet mesta, tak by som rád uviedol, že uverejňovanie online prenosov na stránke mesta Galanta by malo, podľa mňa, minimálny dopad na rozpočet mesta v porovnaní s tým, že by sa jej osadenstvu vrátila dôvera a transparentnosť. Minimálne by sa odstránili boje so slovíčkami na mestských zastupiteľstvách o tom, kto čo a kde povedal a venovala by sa energia riešeniu problémov a nie osobám poslancov.

Myslím, že rozumní ľudia, z tých čo sa to týka, podporia túto myšlienku, pretože občania budú presne vedieť kto má aké riešenia a pripomienky k daným aktuálnym problémom a nebudú sa môcť skrývať za svoje pseudovýroky a obhajoby. Galanta totiž potrebuje silných a rozhodných. Galanta potrebuje podržať samotnými občanmi, ale ak im neukážete, že patríte medzi nich, nepatríte na miesta kde teraz sedíte.

Foto: Peter Nagy
6 komentárov

6 Comments

 1. Ganonym

  Ganonym

  16. decembra 2015 at 18:12

  Pán Boledovič, veľmi si cením Váš názor. Sledujem Vaše príspevky tu, na FB i na blogu SME, pretože napriek tomu, že sa nestotožňujem s každým Vašim stanoviskom, dá sa povedať, že vo všeobecnosti máte objektívne vnímanie reality. Neutral Point Of View by však nastal až v prípade, ak by ste sa dokázali úplne odosobniť od problematiky. Nemožno Vám to však zazlievať, vzhľadom k vašej minulosti, keďže ste aktívne intereagovali na pôde MsZ. Nepriamo obhajujete pána FG a pána MK, čo Vám taktiež nezazlievam, kedže je to Váš názor a Vaše rozhodnutie. Neveril som však, že ste shopný napísať:”…ako jediní z mála nám ukazujú pravdu a realitu Galanty,” nehnevajte sa, ale toto nemôžete myslieť vážne! Pána Gaulidera rešpektujem už len vzhľadom k jeho politickej minulosti. Nie kvôli tomu, že by som kedykoľvek sympatizoval s HZDS, práve naopak. Mám na mysli politické skúsenosti a odbornosť. To skutočne nikto nemôže poprieť a ani vyvrátiť. Avšak jeho prejav a vystupovanie, sú veľmi podobné predsedovi strany, v ktorej pôsobil. Takéto praktiky už dávno nepatria do modernej politiky, ale na smetisko dejín. K pánovi Klobúčnikovi som sa už vyjadril v článku “ZOMOS Galanta, ako krytie súkromných záujmov.” Na jeho adresu by som snáď iba dodal výrok srbského spisovateľa Duska Radovica: “Čo je nám platné, že máme veľa problémov, keď nevieme, ako ich vyriešiť.”

  • Jozef Boledovič

   Jozef Boledovič

   16. decembra 2015 at 18:49

   Dobrý deň prajem (Ganonym)
   Naozaj som rád, že ste sa vyjadril a opäť opakujem, som nesmierne rád, keď ľudia vyjadria svoj názor. Rešpektujem Vaše vyjadrenia a máte pravdu v tom, že som tak trocha vo veci zainteresovaný, keďže som na MsÚ v Galante pracoval, ale snažím sa priniesť objektívny a reálny pohľad na veci. Možno aj trošku konštruktívnejší práve preto, lebo viem ako to tam fungovalo. K pánom Gauliederovi a Klobučníkovi chcem len povedať, že ich nateraz vnímam ako najmarkantnejších Galanťanov, ktorí poukazujú na nesprávne veci, tým ale nechcem spochybniť iných, ktorí sa tiež vyjadrujú, no nie sú tak videní na verejnosti. Možno práve takéto články a reakcie by mohli ostatných trošku povzbudiť aby ukázali a povedali ráznejšie to čo si myslia. Tak ako som sa vyjadril v článku, naozaj niektoré spôsoby poukazovania vecí by od dotyčných pánov mohli byť prezentované inou formou, ale toto je skôr otázka na daných pánov. Každopádne som rád, že ste reagoval a možno bude možnosť sa aj osobne stretnúť a porozprávať sa, a to nielen s Vami, ale aj s inými občanmi, ktorí môžu a mali by prispieť k napredovaniu a zmenám v Galante.

 2. obcan

  29. decembra 2015 at 12:23

  tak ja neviem, pisete tu o vedeni mesta a spominaju sa tu 3 posledni primatori, ale akosi sa (dufam ze nie naschval?) zabudlo zase na nasich “nesmrtelnych” poslancov a ich mecenasov…
  a k tym najmarkantnejsie sa vyjadrujucim panom, len tolko, ze byt ako dvorny hovorca “nezavislej” regionalnej TV a samozvoleny kontrolor je vskutku kvalifikacia na zastupcu obcanov priam ucebnicova…

  • Jozef Boledovič

   Jozef Boledovič

   29. decembra 2015 at 18:28

   Dobrý deň prajem
   Samozrejme, poslancov som sa v tomto článku moc nedotkol. Viac o nich a ich konaní som sa snažil povedať v mojom najnovšom článku. Každopádne ďakujem za postreh a názor. Prajem Vám pekný deň.

   • auto ins Kansas

    10. mája 2017 at 15:58

    we like to honor many other online websites around the internet, even though they aren?t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out

  • Ganonym

   Ganonym

   4. januára 2016 at 14:36

   Pán Občan, big lajk! Už som začínal mať pocit, že sa u mňa prejavuje paranoidná porucha.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

o Galante

Viac na o Galante

Moja pravda na dnes 16. 7. 2016

Ondrej Pravda16. júla 2016

Moja pravda na dnes 24. 6. 2016

Ondrej Pravda24. júna 2016

Moja pravda na dnes 6. 6. 2016

Ondrej Pravda6. júna 2016

Moja pravda na dnes 2. 6. 2016

Ondrej Pravda2. júna 2016

Moja pravda na dnes 26.5.2016

Ondrej Pravda26. mája 2016

Galanta – Negalanta

Ondrej Pravda26. mája 2016

Moja pravda na dnes 24.4.2016

Ondrej Pravda24. apríla 2016

Quo Vadis – Technicke sluzby mesta Galanta?

Miroslav Šimek23. apríla 2016

Moja pravda na dnes 22.4.2016

Ondrej Pravda22. apríla 2016