o Technológiach

Akú tlačiareň si vybrať domov

Akú tlačiareň si vybrať domov

Akú tlačiareň si vybrať domov? Sám som si už pár krát (vždy pred kúpou novej) túto otázku kládol. Často však podobné otázky dostávam od svojich priateľov a známych. Vzhľadom k širokej ponuke tlačiarni na trhu v ktorej nájdeme od najzákladnejších jednoúčelových prístrojov, cez multifunkčné zariadenia vrátane skenra, s kopírkou či faxom, až po tlačiarne pre vysoké pracovné nasadenie. Preto som sa rozhodol zrekapitulovať pár poznatkov, ktoré by ste pri kúpe mali zohľadniť.

V prvom rade je potrebné si stanoviť, na čo všetko chceme tlačiareň používať. Znie to možno banálne, ale často až neskôr zistíme, že okrem tlačenia dokumentov, receptov, či fotiek, by sa zišla aj možnosť niečo skopírovať, vytlačiť nejaké fotky a pod. Je úplne jasné, že iné požiadavky budú mať rodiny s deťmi školou povinnými, vysokoškoláci, či občasní používatelia, alebo tí, ktorí nechcú do tlačiarne zbytočne investovať.

Z pohľadu funkčnosti sú na trhu tlačiarne povedzme jednoduché a tým pádom aj lacnejšie, určené len na tlač a multifunkčné, ktoré dokážu naviac skenovať, kopírovať a pri niektorých prípadoch aj faxovať. Aj keď fax v dnešnej dobe je už trochu archaizmus.

Je veľmi dôležité si uvedomiť, že kúpou tlačiarne výdavky na tlač nekončia. Mnohokrát väčšou položkou v sumáre sú samotné náplne do tlačiarní.  Aj preto je veľmi dôležité si už pred kúpou “trochu spočítať”, koľko listov budete počas napr. mesiaca tlačiť. Okrem počtu strán, je potrebné si ujasniť, ako rýchlo si želáte vytlačiť jednu stranu (čiernobielo, farebne). Parameter rýchlosti je z môjho pohľadu a domáceho použitia skôr informačný a odradila by ma len výrazne pomalá tlačiareň. Málokedy totiž doma tlačíte diplomové práce, či objemovo podobne  formáty. Tak v princípe počkať na dokument povedzme aj o desiatich stranách, nie je až taká komplikácia.

Rozhodnúť sa môžeme medzi atramentovými tlačiarňami a laserovými tlačiarňami. Každá kategória používa technologicky iný spôsob tlače. V súčasnosti sú pre domáce použitie najpopulárnejšie atramentové tlačiarne. Sú vhodné k tlači fotografií, grafiky a menšieho až stredného objemu textu. Laserové tlačiarne obvykle tlačia iba čiernobielo, aj keď sú v ponuke aj modely tlačiace farebne – sú však drahšie, a tak sa skôr uplatnia pre firemné použitie. Laserové tlačiarne vynikajú v tlači textu, a to ako kvalitou, tak rýchlosťou tlače hlavne mnoho stránkových dokumentov. Pokiaľ plánujete tlačiť veľké objemy textu, predstavujú čiernobiele laserové tlačiarne ideálnu voľbu. Preto ich je možné odporučiť hlavne ľuďom pracujúcim s textom, študentom vysokých škol a svoje miesto nájdu aj v kancelárii.

Bežné jednoúčelové atramentové tlačiarne sú lacné, ale aj ceny základných multifunkčných zariadení sú v mnohých prípadoch veľmi priaznivé. Protiváhou nízkej ceny tlačiarne však môžu byť vyššie náklady na tlač v podobe náplní. Neexistuje však celkom jednoznačný vzťah medzi cenou tlačiarne a tlačovými nákladmi. Ani drahšie modely nemusia byť automaticky z hľadiska spotreby atramentu úsporné. Jedna skúsenosť je však neodškriepiteľná. Dlhodobo výhodnejšie sa ukazujú atramentové tlačiarne, ktoré majú samostatné náplne pre každú farbu (Black – čierna, Cyan – modrá, Yellow – žltá, Magenta – purpurová).

Najlacnejšie sa z mojej skúsenosti ukazujú tekuté atramentové náplne “fľaštičkové”, aj keď napĺňanie je trochu komplikovanejšie, ako pri atramentových kazetách.

Obojstranná tlač vedie k významnej úspore papieru pri tlači dokumentov. Preto ak tlačiareň má túto funkciu, vrele odporúčam.

Významnou vlastnosťou pri domácnosti s viac počítačmi je možnosť zapojiť tlačiareň priamo do počítačovej siete (buď sieťovým káblom RJ45, alebo pomocou Wifi). Tým, že tlačiareň je v domácej sieti autonómne zariadenie (nie je pripojené k žiadnemu počítaču USB káblom), je možne na ňu tlačiť naraz z viacerých počítačov, notebookov a tabletov (a už aj mobilov). Pri priamo napojenej tlačiarni na počítač cez USB kábel je nutné, aby daný počítač (notebook) bol pri použití tlačiarne vždy zapnutý.

Ďalšie na trhu ponúkané funkcie pre tlačiarne ako, tlač až k okraju papieru, priama tlač fotografie priamo z fotoaparátu (cez protokol PictBridge), ďalší zásobník na papier, skener negatívov a diapozitívov a pod., sú skôr výhodou a vyplnenou požiadavkou zákazníka, ako zásadným kritériom pri výbere tlačiarne.

 Záverom asi čakáte, že poviem že najlepšia tlačiareň je tá alebo ona. Žiaľ ani to nie je tak jednoduché, vzhľadom k rozdielnym a silne individuálnym požiadavkám na plánované využitie. Možno preto uvediem ako príklad, kde pri nezávislom testovaní tlačiarni viacerých typov a modelov časopisom  dTest  (1/2016 ) sa víťazom v kategórii multifunkčnej atramentovej tlačiarne stala  Canon Pixma MG7750. Ale pre Vás môže byť výhercom podľa potreby úplne iný model …

Zobraziť komentáre (1)

1 komentár

  1. Lenka

    3. augusta 2017 at 14:05

    Mate prosim nekdo zkusenosti s touto znackou – https://www.ekotoner.sk/sk/tlaciarne-laserove/lexmark-cs317dn-a4-23str-min-512mb-duplex-lan.html moc se mi zamlouva, ale rada si necham poradit. Diky

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

o Technológiach

Občan mesta GALANTA

Viac na o Technológiach

Ako sa rodí Galanta z nadhľadu

Peter Nagy22. júna 2015

Smartfón HTC One M9 sa prehrieva

admin19. marca 2015

PayPal – dobrý sluha, zlý pán!

admin10. marca 2015