o Galante

Kolónia, nechcená dcéra Galanty

Kolónia, nechcená dcéra Galanty

Takto by sa dal nazvať vzťah mesta k tejto časti Galanty. Už 5 rokov žijem v tejto časti Galanty a stále sa prehlbuje môj pocit,

   … že mestu sme my občania z Kolónie dobrí , len v období platenia daní. Z tohoto pohľadu je názov našej časti Kolónia, celkom výstižný.

Ak sa niekto rozhodne si zadovážiť nehnuteľnosť v tejto časti Galanty, mal by spĺňať aspoň niekoľko základných predpokladov. V prvom rade by nemal mať školou povinné deti. Tie totiž chodia do školy a na krúžky. A deti v školskom veku, chodia už do školy a zo školy samy. Ale pustite dieťa samé, keď do našej časti nejde ani jeden chodník! Poviete si, cesta na Kolóniu nie je až taká frekventovaná. Máte pravdu. To by ju však nesmel preťať obchvat Galanty. A to sa čoskoro frekvencia áut ešte znásobí po otvorení celého obchatu Galanty. A o nešťastne navrhnutej jednoúrovňovej križovatke ani nehovorím… .

Poviete si dobre. Pôjdu deti autobusom. Na prvý pohľad žiadny problém. Ale ako občania Galanty sme odkázaní na autobus smerujúci z a do Váhoviec (asi 6 spojov za deň). Ale ráno je ten autobus tak plný, že nemáte istotu, či Vaše deti nastúpia. Teda ostáva jediná možnosť, ako ďalší predpoklad šťastného bývania na Kolónii, vlastniť auto a mať dostatok času na logistiku detí (škola, krúžky a pod.).

Aj tuzemský taxikári “chápu”, že nie sme Galanta, lebo v Galante si účtujú cenu 2,50 EUR, ale na Kolóniu sa pod 3,50 EUR nedostanete. A to aj napriek faktu, že od futbalového štadióna po sídlisko Sever je to ďalej, ako k nám na Kolóniu.

Prečo je problém, aby mestská doprava chodila aj do našej časti?

Viem, rozhodnutie sa sem nasťahovať, som  urobil sám, ale to aj pod vplyvom sľubov a uistení o chodníku a cyklotrase.  Rovnako si však myslím, že ak mesto dovolí developerovi predávať pozemky, malo by sa postarať a zabezpečiť komplexnosť infraštruktúry a služieb vo verejnom záujme. A to Kolónia určite nie je jediné miesto, kde je čo naprávať a riešiť.

Preto sa pýtam pán primátor a páni poslanci  MsZ:

Nie sú v meste potrebné dôležitejšie investície, ako centrum prvého kontaktu až za 100.000 € ?

 

 

4 komentáre

4 Comments

 1. Lýdia

  18. marca 2015 at 9:01

  Absolutny suhlas, ale myslim si ze všetko sa postupne spravi. Kazdy ma svoj vlastny problem. Treba ich povedat, spisat a postupne sa vsetko da do absolutneho poriadku. Na druhu stranu kolonia nestoji prvy rok, tak preco doprava nebola riesena uz predchadajuce roky? Ved Galanta bola odovzdavana s plus 200 000 Eur….

 2. Rado

  18. marca 2015 at 9:53

  Ďakujem za Váš názor a úplne s Vami súhlasím. Problém treba pomenovať, aby sa mohol riešiť. Rovnako si myslím, že žiadny občan Galanty by sa nemal cítiť “odstrkovaný”. Poslať mestskú dopravu o 1,5 km ďalej od športovej haly, určite nie sú nezvládnuteľne veľké výdavky a zvlášť, keď ide o služby vo verejnou záujme ( pri nich by výdavky nemali byť prvoradé ). Tu ide v prvom rade o bezpečnosť detí…

 3. František Gaulieder

  18. marca 2015 at 21:35

  Radovan Slíž, otazku, preco nie je riesena zo strany MsU v Galante otazka autobusovej dopravy MHD aj pre cast Kolonia, som polozil asi pred rokom byvalemu primatorovi L. Matasovskemu, ktory mi dal odpoved, ze riadne autobusove linky, smer Galanta – Vahovce – Galanta, su dostacujuce pre aj pre cast Kolonia a rozsirenie MHD pre tuto obytnu cast by bolo pre mesto neefektivne a nerentabilne…ani jeden z vtedajsich poslancov si moju otazku neosvojil pre dalsie konanie v ramci MsU….Samozrejme, ze takato odpoved je blbost, ale zato sa za jeho ery odpustali zmluvne pokuty, platili sa mastne ciastky advokatom za prehrate sudne spory, lacno sa predavali a zamienali pozemky mesta…atd., co bolo tiez pre obcanov mesta nerentabilne a neefektivne.. A co sa tyka cylotrasy, tak to je uz len kapitola sama o sebe, ked nikto nedokazal v ramci projektu obchvatu domysliet, ze aj prechod pre chodcov cez krizovatku na Koloniu by mal byt dorieseny…ale, tam kde sa hybe s peniazmi, tam sa obycajne rozum zastavi…aj u niektorych projektantov… Tuto poziadavku obyvatelov Kolonie opatovne prednesiem ako poslanec v ramci interpelacii na najblizsom zasadnuti MsZ…

 4. Pingback: Ked ruky neposluchajú hlavu - Bez okolkov

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

o Galante

Občan mesta GALANTA

Viac na o Galante

Moja pravda na dnes 16. 7. 2016

Ondrej Pravda16. júla 2016

Moja pravda na dnes 24. 6. 2016

Ondrej Pravda24. júna 2016

Moja pravda na dnes 6. 6. 2016

Ondrej Pravda6. júna 2016

Moja pravda na dnes 2. 6. 2016

Ondrej Pravda2. júna 2016

Moja pravda na dnes 26.5.2016

Ondrej Pravda26. mája 2016

Galanta – Negalanta

Ondrej Pravda26. mája 2016

Moja pravda na dnes 24.4.2016

Ondrej Pravda24. apríla 2016

Quo Vadis – Technicke sluzby mesta Galanta?

Miroslav Šimek23. apríla 2016

Moja pravda na dnes 22.4.2016

Ondrej Pravda22. apríla 2016